Ciekawostki

Jak wędruje dźwięk? Gdy cząsteczki znajdują się blisko siebie - w materiale lub cieczy - łatwo zderzają się między sobą i dlatego w takim środowisku dźwięk przemieszcza się szybko. W powietrzu, w którym cząsteczki znajdują się stosunkowo daleko od siebie, dźwięk wędruje dużo wolniej. Nie może natomiast rozprzestrzeniać się w próżni, gdyż nie ma tam cząsteczek, które mogłyby drgać.

Prędkość dźwięku w powietrzu o temperaturze 15 °C jest równa 1225 km/h (340,3 m/s). Prędkość ta zmienia się przy zmianie temperatury powietrza.

Gdy jakiś poruszający się obiekt, np. samolot przekracza prędkość dźwięku wówczas powstaje fala uderzeniowa, która generuje potężny odgłos przypominający wystrzał z armaty.

Każdy dźwięk ma swoją częstotliwość, co znaczy, że powoduje konkretną liczbę drgań na sekundę. Częstotliwość mierzymy w hercach (HZ), przy czym 1 HZ odpowiada jednemu drganiu na sekundę. Różne stworzenia słyszą dźwięki z różnych zakresów częstotliwości. Najniższy dźwięk słyszalny przez człowieka to około 30 Hz, a najwyższy - około 20000 HZ.

Ludzie, to jedyne zwierzęta, które grają na instrumentach. Już nasi przodkowie z epoki kamienia budowali grzechotki i podobne hałaśliwe instrumenty z kości i cisów mamuta. Instrumenty wydające dźwięki, gdy się nimi potrzęsie lub w nie uderzy, to instrumenty perkusyjne.

Dziecko oddycha bardziej brzuchem niż klatką piersiową. Początkowo oddychanie za pomocą klatki piersiowej wymaga znacznego wysiłku, ale nie przeszkadza noworodkowi przy krzyku. Przeciwnie – brzuszny tor oddychania nadaje większą siłę dźwiękom wydawanym przez noworodka. Tej sztuki musi się uczyć ponownie śpiewak operowy, który za pomocą oddychania brzusznego uzyskuje większą siłę głosu. Posłuchaj: płacz noworodka.

Polecane, przydatne strony

Czas.net - aktualny czas, godzina pobierana z serwerów atomowych.
Miesiące.pl - wszystkie miesiące w roku, jakie są i czym się charakteryzują.
Zwierzeta.info - niedżwiedzie, wilki i inne - strona informacyjna o zwierzętach.
Dinozaury.info - informacje o dinozaurach, ich rodzaje, gatunki, zdjęcia.
DlaDzieci.net - Puzzle - zestaw puzzli dla dzieci z wizerunkiem zwierząt, z krajobrazami i wiele innych.
Ludzie.info - Ciekawostki, życiorysy i biografie sławnych ludzi.

Budowa i działanie ucha ludzkiego

Ucho dzieli się na trzy części: ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Ucho zewnętrzne ma kształt lejka, który zbiera fale dźwiękowe. Pod ich wpływem zaczyna wibrować znajdująca się w jego głębi błona bębenkowa, co z kolei wywołuje drgania kosteczek słuchowych, zwanych młoteczkiem, kowadełkiem i strzemiączkiem. Kosteczki działają jak małe dźwigienki, zwiększając siłę wibracji w uchu wewnętrznym, gdzie znajduje się tak zwany ślimak, zawierający receptory słuchowe (narząd Cortiego). Drgania wprawiają w ruch komórki zmysłowe, czyli rzęski, a ponieważ są one podłączone do nerwów, każdy ich ruch stanowi informację przesyłaną do mózgu. Te informacje nerwowe umożliwiają nam słyszenie i rozumienia dźwięków, w tym również mowy ludzkiej.

ucho ludzkie - schemat, budowa i działanie

© Odgłosy.pl Kontakt